Krem Şanti İyi Ki Var :)

Pastacılık tarihinde büyük gelişim 18. Yüzyılın başlarında Vatel’in “Krem Şanti” yi bulması ile başmış. Aynı dönemde Stanislas Leczinski “baba reale” yani şambaba’yı keşfeder. Ünlü fransız pastacı “Caremele” ile pastacılık daha da gelişir ve 19. yüzyılda, Paris pastacılığın başkenti olur. 20. yüzyılda pastacılıkta yeni yöntemlerinin geliştirilmesi ve kalitenin arttırılması ön plana çıkmaktadır. Pastacılık ilerleyen teknoloji ile birlikte kullanılan malzemelerin çeşitliliği ve katkı maddelerinin sektöre kazandırılmasıyla tat ve pastanın sunuş biçimi açısından da önem kazanır.

Peki biraz daha eski dönemlere gidelim.. Tarihte ekmeğin yapılması ve sonrasında çeşitli malzemelerle tatlandırılması pastacılığın tohumlarının atıldığı ilk yıllardır. Eski Yunan ve Roma döneminde yine bazı tatlı ve pasta çeşitleri görüyoruz, dünyada pastacılık Roma İmparatorluğu’nun çöküşü ile bir gerileme dönemine girer ancak Amerika’nın keşfi ile tekrar canlılık kazanır. Yeni kıtanın keşfi, Avrupa’da şeker ve kakao bolluğu yaratmıştır ancak pastacıların sayısı artsa da pastanın kitlelere yayılması henüz mümkün olmayacaktır çünkü dönemin aristokrat aileleri, pastacıları sadece kendilerine pasta yapmaları için himayelerine almışlar. 1270 yılında ise Paris’te Pastacılar Birliği’nin kurulması pastacılığın gelişiminde önemli bir yer tutar.

Günümüz pastalarını ise ilk olarak 19.yy’da Amerika’da görüyoruz. Amerika’da yaşayan şehirli kadınlar sosyalleşme amacı sık sık davetler verirler. Pastayı bir gösteriş aracı olarak kullanıp konuklarına farklı tadlar ikram etmek isterler, birbirleriyle yarışa girerler. Bu yıllarda Amerika’da yaşanan bu akım, pastacılığın gelişiminde önemli bir öneme sahiptir.
Fransa’da pastacılığın yayılarak kitlelere ulaşması 1789’da Fransız İhtilali ile olmuştur. Bugüne kadar sadece kraliyet sarayında mesleğini yapabilen pastacılar işlerini kaybedince Fransa’nın çeşitli bölgelerine yayılarak pasta dükkanları, imalathaneler açmışlar,  pasta çeşitlerini Fransa’ya yayarak halka tanıtmışlardır. Böylelikle Fransa’da modern pastacılık doğmuş. Modern pastacılığın en büyük önderleri, Pier Lacam, Şef Ahçı Antonin Caréme, Urbain Dubols, İsviçreli Fransız Jules Gouffe, Jülien kardeşler olarak bilinir.
Pastacılığın gelişimi ile birlikte pastalar; sayı, kelime ve şekillerle süslenerek mutlu anlarımıza daha da değer katmaya başlar, ilk olarak 1800’lü yıllarda doğum günü pastalarına  “Many Happy Returns Of The Day” yazılırmış. 1920 yılında “Happy Brithday To You” şarkısını meşhur olması ile pastaların üzerine “Happy Brithday” yazılmaya başlanır. Böylelikle tasarımın daha da öne çıktığı butik pastacılık ve haute-coutre pasta üretimi de başlar.

Tarih boyunca; pasta ve tatlılar, tüm toplumlar için doğum, ölüm, düğün, kutlama, davet, veda gibi özel günlerinde önemli bir yer tutar.

 

 

Kategoriler: Cake Trend Blog

Yorum yok, ilk yorum bırakan siz olmak ister misiniz!

Bir cevap yazın

Note: web sitesindeki yorumlar bu web portalının görüşlerini değil yazarların kendi görüşlerini yansıtır. Sizlerden hakaret vb. yorum ve içeriklerden kaçınmanızı rica ediyoruz. Bu tip durumlarda, herhangi bir açıklama yapmadan yorumunuzu silme hakkımız saklıdır.

E-posta adresinizi kimse ile paylaşmayacağız. Gerekli alanlar *

*
*


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/caketren/public_html/wp-content/themes/SocialChef/sidebar-right.php on line 1